XXI Liceum Ogólnokształcące
im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego 
w Krakowie

XXI Liceum działa od września 1991 roku, w ścisłej współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. A. Bursy. Obie placówki mieszczą się w jednym obiekcie.

Jeśli interesują Cię Przedmioty humanistyczne, chciałbyś lepiej poznać współczesną sztukę, jeśli sam pragniesz grać, śpiewać, tańczyć, malować, być aktorem, realizować etiudy filmowe - wybierz naszą szkołę - XXI Liceum Ogólnokształcące. Rekrutacja do Szkoły odbywa się na ogólnie przyjętych zasadach. Jesteśmy jedynym liceum w którym od 2018 roku odbywają się zajęcia z filozofii.

Nie przypadkowo użyliśmy słów nasza szkoła. Jest nasza, ponieważ panuje tu przyjazna, kameralna atmosfera - tu można rozwijać swoje pasje i realizować marzenia o twórczym, mądrym życiu. Ta szkoła jest taka sama, jak inne i równocześnie niepodobna do typowej szkoły. W trzyletnim cyklu kształcenia obowiązkowo realizowane są, wszystkie przedmioty ogólnokształcące, z języków obcych: angielski, hiszpański i włoski a ponadto zarys historii sztuki. Od pierwszej klasy uczniowie mogą wybierać interesujące ich warsztaty artystyczne: teatralne, fotograficzne, plastyczne, muzyczne, taneczne. Do dyspozycji uczniów jest sala komputerowa z dostępem do Internetu, sala teatralna z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem i sala baletowa. 

W naszej szkole spotkasz się z profesjonalnymi twórcami. Spotkasz tu tez młodych ludzi (pokrewne dusze) uprawiających różne dziedziny sztuki, z którymi się zaprzyjaźnisz. Pamiętaj, wielu absolwentów naszej szkoły kontynuuje zmagania ze sztuką w Szkole Filmowej, Akademii Sztuk Pięknych, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i na humanistycznych kierunkach uniwersyteckich (teatrologia, filmoznawstwo, historia sztuki, kulturoznawstwo). Pierwsi absolwenci ukończyli już krakowską PWST; grają w teatrach Krakowa, Warszawy, Lublina. Możecie zobaczyć ich w filmach, Teatrze Telewizji i w serialach. Ideą szkoły jest kształtowanie wrażliwości i nieschematycznego myślenia poprzez działania artystyczne i twórcze uczestnictwo w życiu kulturalnym.

Jeśli lubisz oglądać filmy, przedstawienia teatralne, chodzić na koncerty - wybierz XXI LO!

zdj teatr10

 

W ramach wprowadzonej innowacji pedagogicznej,  program liceum ogólnokształcącego jest uzupełniony ścieżkami artystycznymi: historia teatru, trendy w sztuce i reklamie, psychologia i autoprezentacja.

Uzupełnieniem zajęć lekcyjnych są bezpłatne warsztaty artystyczne: teatralne, plastyczne, muzyczne, taneczne, fotograficzne.